image_pdfimage_print

 

Lična zarada preduzetnika je novčani iznos koji preduzetnik koji vodi poslovne knjige (po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva) opredeljuje kao svoj lični dohodak koji isplaćuje svakog meseca.

Preduzetnik sam bira iznos svoje lične zarade, na koju se obračunava:

  • porez na zarade (10%) uz poresko umanjenje (u momentu pisanja ovog teksta iznosi 15.000,00 dinara)
  • doprinosi za obavezno socijalno osiguranje:
    • doprinos za PIO (26%)
    • doprinos za zdravstveno osiguranje (10,3%)
    • doprinos za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (1,5%)

Preduzetnici koji su u isto vreme zaposleni kod drugog poslodavca ne plaćaju doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos u slučaju nezaposlenosti na ličnu zaradu, već samo porez i PIO doprinos. Naime, ova dva doprinosa uvek se plaćaju samo po jednom, prioritetnom, osnovu, što je u ovom slučaju radni odnos.

Preduzetnici koji vode poslovne knjige mogu a ne moraju da se opredele za isplatu lične zarade.

Ako odluče da isplaćuju ličnu zaradu, dužni su da o tome obaveste Poresku upravu. Obaveštenje se podnosi u roku od 15 dana od osnivanja odnosno do 15.decembra tekuće godine za narednu godinu i odnosi se na jednu kalendarsku godinu.

Tokom godine, preduzetnik ne može da promeni svoju odluku o isplaćivanju lične zarade, već to može učiniti tek od naredne kalendarske godine.

Obaveštenje o isplati lične zarade podnosi se u slobodnoj formi.

Preduzetnici paušalci ne mogu da se opredele na isplatu lične zarade, jer obračun socijalnih doprinosa za njih vrši Poreska uprava.

Ličnu zaradu preduzetniku najčešće obračunava knjigovođa. 

Kako nema status zaposlenog, preduzetnik nije dužan da poštuje iznos minimalne zarade po radnom času. Ipak postoji jedno ograničenje – minimalna osnovica socijalnih doprinosa. Ukoliko je bruto iznos lične zarade preduzetnika niži od minimalne osnovice socijalnih doprinosa (koju objavljuje država u svom službenom glasilu), doprinosi se obračunavaju na minimalnu osnovicu.